Adaptacja

Dziecko przychodząc po raz pierwszy do przedszkola, wchodzi w nowe, obce środowisko. Nowe otoczenie budzi niepokój, niepewność. Poza tym silna więź emocjonalna z mamą i innymi domownikami sprawia, że zostaje zachwiane jego poczucie bezpieczeństwa. Potrzebne są pozytywne doświadczenia i czas, aby zaakceptować nową rzeczywistość i przystosować się do niej.

Dla każdego rodzica oddanie dziecka do przedszkola jest momentem bardzo stresującym. Często nie wiemy jak zachować się i reagować na płacz dziecka, kurczowe trzymanie się mamy, histeryzowanie itp. Oto kilka rad dla rodziców, które pomogą przejść szybko i w miarę bezboleśnie przez proces adaptacji.

1. Jeszcze przed zapisaniem dziecka do przedszkola przyzwyczajajcie dziecko do przebywania pod opieką osób trzecich np. z babcią, dziadkiem, koleżanką. Postarajcie się też, aby dziecko miało kontakt z rówieśnikami np. na placu zabaw.
  2. Rozwijajcie umiejętności samoobsługowe dziecka, gdyż właśnie bardzo często są one powodem dodatkowego stresu dla dziecka. Pozwólcie dziecku samemu myć ręce, korzystać z toalety a nie nocnika, ubierać się i rozbierać.
  3. Przyjdźcie kilka razy do przedszkola i pozostańcie z nim razem z dzieckiem, tak aby mogło w Waszym towarzystwie poznac Ciocie, kolegów i spędzic trochę czasu poznając zabawki i zwyczaje przedszkola. Nie zostawiajcie dziecka od razu samego, gdyż powoduje to ogromny stres dla większości dzieci. Ale gdy po kilku wizytach postanowicie pozostawic dziecko w przedszkolu, zróbcie to stanowczo i nie przedłużając chwili rozstania.
  4. Bądźcie gotowi na trudne rozstania w pierwszych dniach, nawet tygodniach, na płacz i odmowę wyjścia z domu. Przy przedszkolnych pożegnaniach z  maluszkiem bądźcie uśmiechnięci i spokojni, bo z waszej twarzy dziecko szybko potrafi wyczytać niepokój, dobre i złe emocje. Mówcie dziecku, że czas w przedszkolu będzie spędzało bez rodziców, ale w towarzystwie miłych pań i innych dzieci, z którymi będzie się codziennie bawić. Nie okazujcie negatywnych emocji np. zdenerwowania, niepewności. Gdy dziecko zobaczy, że rodzic czuje się niepewnie w sytuacji pozostawiania go w przedszkolu, będzie miało wrażenie, że dzieje się coś złego, a to spotęguje stres.
  5. Stosujcie krótkie pożegnania. Wiedzcie, że PRZEDŁUŻAJĄC POŻEGNANIE PRZEDŁUŻACIE PŁACZ WASZEGO DZIECKA. Nawet, jeśli maluch płacze, pożegnajcie go i pozostawcie pod opieką wykwalifikowanej kadry, która posiada wieloletnie doświadczenie i doskonale wie jak zabawić i zająć dziecko by szybko zapomniało o trudnym rozstaniu z ukochanym rodzicem. Większość dzieci uspokaja się w chwilę po zamknięciu drzwi do sali, ponieważ absorbują je nowi koledzy, zabawki i uśmiechnięta pani, która weźmie dziecko na kolana i przytuli, a za chwilę zajmie jego uwagę czymś ciekawym.
  6. Jeśli zdecydowaliście, że chcecie aby dziecko chodziło do przedszkola, nie zabierajcie go do domu, bo płacze przy rozstaniu. Jeśli zrobicie to raz, będzie wiedziało, że łzy odniosły skutek  i następne rozstania będą jeszcze trudniejsze. Jeśli dziecko uporczywie płacze rozstając się z mamą, dobrym pomysłem może okazac się przyprowadzanie go przez tatę.
  7. W początkowym okresie odbierajcie dziecko wcześniej z przedszkola, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Starajcie się określać, kiedy przyjdziecie po dziecko w miarę dokładnie np. „odbiorę cię z przedszkola po podwieczorku”. Jest to dla dziecka dobra miara czasu, gdyż wie kiedy są posiłki. Najważniejsze jest to by dotrzymywać słowa!
  8. Rozmawiajcie z dzieckiem o wydarzeniach przedszkolnych. Wasze zainteresowanie pobudzi zainteresowanie dziecka oraz poczucie, że przedszkole jest czymś ważnym dla was i dla niego.
  9. Tłumaczcie dziecku dlaczego reguły obowiązujące w przedszkolu są potrzebne. Dzieci czują się bezpiecznie, gdy ich świat jest uporządkowany i ma swoją harmonię. Brak zasad sprawia, że dziecko odczuwa chaos, a to powoduje brak poczucia stabilności i bezpieczeństwa  w nowym miejscu.
  10. Wszystkie wątpliwości kierujcie do nauczyciela. To osoba która spędza z dzieckiem większość dnia, więc doskonale je zna i potrafi odpowiedziec na Wasze pytania. Zaś dziecko widząc, że rodzice są w kontakcie z nauczycielem, czuje się bezpiecznie.

Z życzeniami aby proces adaptacji przebiegł krótko i bezboleśnie

Kadra Smyka

(na podst. czasopisma „Doradca Dyrektora Przedszkola” i www.przedszkolak.pl)